Скандинавські країни

Ісландія

ІСЛАНДІЯ, Республіка Ісландія (Lyveldi Island) , держава в Європі, на однойменному острові на півночі Атлантичного океану. Площа 103 тис. км2. Чисельність населення 280,7 тис чол. (2003). Столиця Рейк'явік. Крім Рейк'явіка, великих міст в Ісландії нема. З найбільш значних — Коупавогюр, Акюрейрі, Хабнарфіордюр, Гювюнес.


 Державний устрій

Глава держави — президент. Законодавчий орган — парламент (альтинг, найстарший парламент у Європі, з 10 в.). Адміністративно-територіальний розподіл 23 сисла.


 Населення

Національний склад однорідний: більш 99% населення — ісландці; інші — данці і шведи. Офіційна мова – ісландський. Більшість віруючих — лютеран. 92% населення живе в містах, із них 60% – у столичній агломерації. Щільність населення 2,7 чіл./км 2.

Національне свято — 17 червня (День проголошення Республіки в 1944).

РЕЙК'ЯВІК (Reykjavik) , столиця і головний порт Ісландії, на південному березі зат. Фахсафлоуі. 104 тис. жителів. Рейк'явік виник на місці висадження перших норвезьких поселенців (874 р.). Права міста одержав у 1786. З 1944 столиця Республіки Ісландії. У Рейк'явіку й околицях знаходиться: 2/3 промислового виробництва країни - рибопереробна, суднобудівна, харчова, легка й інша промисловість.


 Міжнародний аеропорт.

Навчальні і наукові заклади: університет, інститут метеорології, вулканологічний інститут. Визначні пам'ятки: пам'ятник національному герою Ісландії Йоуну игурдссону. Собор кінця XVIII у Музеї: Національний музей, Ісландська національна галерея, Музей творчості Е. Йоунссона.


 Природа

На півночі Ісландію омиває Гренландське море, на сході — Норвезьке море, на північно-заході Датська протока відокремлює її від Гренландії. Острів Ісландія утворився відносно недавно в результаті вулканічної діяльності, що не затихла дотепер. Велику його частину займають вулканічні плато, місцями покриті льодом (висота 400-800 м), над якими піднімаються гірські масиви з численними вулканами (усього близько 200). Найвідоміші ісландські вулкани — Гекла, Лаки, Аскья, Хваннадальсхнукюр (вища крапка Ісландії, 2119 м). Характерні численні гарячі джерела і гейзери, часті землетруси. Більш 1/10 площі Ісландії покрито льодами. З великих льодовиків — Ватнайекюдль, Лаунгйекюдль, Хофсйекюдль — беруть початок порожисті ріки, багаті гідроенергоресурсами. Великі озера — Тингвадлаватн, Миватн. Клімат країни субарктичний, морський. Дуже часті дощі і тумани. Температура узимку близько 0 °C, улітку — 10-11 °C. Рослинність дуже убога, майже вся територія являє собою кам'янисті розсипи, покриті мохом, лишайниками і торф'яними болотами. Значні простори взагалі позбавлені рослинності: це молоді лавові поля та льодовики.

Для охорони унікальних ландшафтів створені численні національні парки (Тингведлир, Миватн-ог-Лахсау, Скафтафедль, Йекюльсаургльювюр), резервати. Корисних копалин і сировинних ресурсів в Ісландії немає.


 Економіка

Ісландія — країна з винятково високим рівнем життя. Основа економіки Ісландії — рибальство (в осн. тріска, окунь, пікша, оселедець, палтус) і переробка риби. Риба і морепродукти складають 73,3% вартості експорту (1996). Центри переробки риби – Рейк'явік, Сиглюфіордюр, Акюрейрі, Вестманнаєйяр.

Ісландія має у своєму розпорядженні могутній потенціал дешевих гідро- і геоенергоресурсів. Понад 93% електроенергії виробляється на ГЕС, близько 6% – на геотермальних ЕС. По споживанню електроенергії на душу населення країна займає одне з провідних місць у світі, а по її виробництву на душу населення – 2-е місце в Західній Європі після Норвегії. Гарячі джерела широко використовуються для обігріву житлових будинків і теплиць (налагоджене цілорічне вирощування овочів і ягід). Біля великих джерел дешевої електроенергії побудовані заводи з виробництва алюмінію на експорт. Розвинене суднобудування і судноремонт.

Головна галузь сільського господарства – високопродуктивне вівчарство. Знаменита ісландська вовна і вовняні трикотажні вироби — важлива частина експорту. Зберігаються традиційні промисли – збір гагачого пуху, вилов тюленів.


 Історичний нарис

Заселення Ісландії почалося в 9 в. Перші поселенці назвали Ісландію «країною льодів». Велику частину колоністів складали вікінги — вихідці з Норвегії. У 1262-64 рр. Ісландія знаходилася під владою Норвегії, разом з якою у 1397 р. перейшла під владу Данії. Проте, Ісландія завжди користалася досить широким самоврядуванням. У 1918 р. укладена датсько-ісландська унія. У 1940 р. під час другої світової війни в Ісландії висадилися англійські, а в 1941 р. — американські війська. У 1944 р. датсько-ісландська унія була розірвана й Ісландія стала незалежною державою. У 1958 р. неодноразово виникали конфлікти Ісландії з Великобританією, ФРН і ін. у зв'язку з порушенням рибальської зони (т.зв. «тріскові війни»).


 ІСЛАНДІЯ

  • Форма правління – парламентська республіка
  • Глава держави – президент, термін правління 4роки
  • Президент – ПРО Р Гримссон (2000)
  • Вищий законодат. орган – альтинг (однопалатний парламент)
  • Вищий виконавчий орган – уряд, призначає президент
  • Прем'єр-міністр – Д Оддссон (2001)
  • Державна мова – ісландський
  • Релігія – 96 % лютерани, 3 % католики
  • Національне свято – День проголошення Республіки – 17 червня
  • Член ООН з 1946 Ради Європи з 1950 НАТО з 1949


 Національні особливості.

Ісландська мова не засвоює іноземних слів. Замість цього він утворить нові, що мають корені в мовах древніх вікінгів. Комп'ютер позначається словом holva – гібридом, утвореним із древніх "число" і "пророчиця".


 Географія

Острівна держава в північній частині Атлантичного океану в 300 км. до сходу від Гренландії й у 100 км. на захід від Норвегії. Переважний рельєф – вулканічні плато з вершинами до 2 км. Численні діючі вулкани (Гекла, Лаки), гейзери, гарячі джерела. Береги сильно розчленовані фіордами. Загальна площа 103 тис. кв. км., з них 11,8 тис. кв. км. покрито льодовиками.

 
 Клімат

Субарктичний морський клімат. Середня температура серпня +10 С, січня -1 С. Завдяки Гольфстріму клімат значно м'якше, ніж цього можна було б очікувати, але дуже вітряний. Сильний свіжий вітер дує майже постійно. У Рейк'явіку середні температури січня біля ПРО З, липня – 11 С, у горах холодніше. Опадів 500-4000 мм. У рік. Протягом усього літа в Ісландії тривають "білі ночі", 21 червня сонце встає у 02.54 і заходить у 24.02. Грудень, на відміну від червня, самий темний місяць – світловий день триває не більш 5 годин.


 Політика

Республіка з президентською формою правління. Виконавча влада в країні знаходиться в руках Президента й уряду. Адміністративною роботою займається кабінет міністрів. Законодавча влада в Президента й Альтингу (парламент). Вибори проводяться кожні чотири роки, і всі громадяни старше 18 років мають виборче право. Президент обирається прямим голосуванням.


 Розваги

Національна галерея Ісландії (The Natіonal Gallery of Іceland) і Міський художній музей Рейк'явіка (The Reykjavіk Munіcіpal Art Museum) – обидва музеї мають постійну цікаву експозицію, а також постійно проходить велика кількість виставок. Велика кількість басейнів, у тому числі – відкритих, з температурою води – +27 С, нічні клуби, дискотеки, ботанічний сад, драматичні, оперні і балетні театри, кінотеатри. Туристско – музейна карта Рейк'явіка (Reykjavіk tourіst & museum card): власник карти має необмежений доступ в усі автобуси на території міста, муніципальний басейн і ряд музеїв – дійсна в плині 1-3 днів. Карта може бути придбана в Туристичному інформаційному центрі за адресою: 2 Bankastraetі. Вартість на 1 день – 600 ісландських крон, 2 дні – 800 і 3 дні – 1000 ісландських крон.


 ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ

  • Партія незалежності – ПН (з 1929)
  • Прогресивна партія – ПП (з 1916), лідер – Б. Ахерн
  • Партія прогресивних демократів – ППД (з 1985); голова – X. Аусгримссон
  • Соціал-демократична партія Ісландії – СДПИ (з 1916)
  • Народний союз – НС (з 1968)
  • Жіночий виборчий блок – ЖЗБ (з 1982)
  • "Пробудження народу" – з 1994 м


 АДМІНІСТРАТИВНИЙ РОЗПОДІЛ

23 округу


 ГАЗЕТИ

«Моргунбладид», «Дагбладид-Вишир», «Нутимини», ТІЛО-РАДІОМОВЛЕННЯ

3 національних телеканали, один комерційний


 ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

· Заселені острова Ісландія вікінгами -з 870 р.

· Потрапила під панування Норвегії – 1262 р.

· Перейшла під владу Данії – 1380 м

· Одержала незалежність, але залишилася в унії з Данією – 1918 м

· Проголошена незалежною республікою – 1944 м

· Кількаразові конфлікти з Великобританією, ФРН і іншими країнами в зв'язку з порушенням ісландської рибальської зони -"тріскові війни"-1958 р.

Експорт – риба, рибо-продукти, комбікорм, метали, овчина, вовна Імпорт – споживчі товари ВНП на душу населення – 24 950 діл США Середній рівень безробіття – 3,9 % працездатного населення в рік


 ВАЛЮТА

Грошова одиниця – ісландська крона = 100 эйре

Емісійний інститут – державний Центральний банк Ісландії (з 1961 р)


 ГРОШОВІ ЗНАКИ

Банкноти в 500, 100, 50, 10 крон Монети в 5, 1 крону; 50, 10, 5 эйре


 Культура і мистецтво:

Усі напрямки мистецтва процвітали в цьому столітті, особливо живопис, що початку свій підйом на початку століття. Ісландський живопис, по великому рахунку, зберегла характерні риси ведучих напрямків у цій області по обох сторони Атлантики, але в той же час, розвивши визначені національні особливості. Значний ріст був також помітний у багатьох інших областях візуального і виконавчого мистецтва, головним чином у скульптурі, музиці і кіно. Театральна Компанія Рейк'явіка виконує свій репертуар з 1897 року, а державний Національний Театр – з часу його відкриття в 1950 році. Музична Консерваторія була заснована в 1930 році, а в 1950 році почав свою роботу Національний Симфонічний Оркестр у співробітництві з Державною Телерадіомовною Службою і Національним Театром. Ісландська Танцювальна Компанія, Оперний Палац і різні приватні театри також додають яскравих фарб у багате культурне життя країни. З початку 18 століття багато древніх ісландських манускриптів зберігалися в Копенгагені. Після одержання незалежності ісландці зажадали їхнього повернення на батьківщину, і в 1965 був підписаний договір між Данією й Ісландією про їхню реституцію, що почалася в 1971 році, коли два з найбільш коштовного манускрипту були привезені в Ісландію високопоставленою делегацією з Данії. Усі манускрипти, що підпадають під дію даного договору, були повернуті на батьківщину як шляхетний жест дружби і примирення з боку колишньої колоніальної держави. Деякі з них поряд з іншими культурними цінностями зберігаються в Національному Музеї, заснованому в 1863 році. Рейк'явік зберігає свою колекцію художніх творів у Галереї Кьявалстадир, що також є головним центром ісландських і міжнародних виставок. Як у Рейк'явіку, так і в інших містах знаходиться цілий ряд інших музеїв і Художніх галерей.


 Релігія:

В Ісландії офіційна церква – Евангилиевая Лютеранська Церква, до якої належить 92,2 % населення країни. Після наполеонівських воєн положення країни початок поліпшуватися, і до середини 19 століття почався політичний рух за збільшення автономії під предводительством Джона Сигурдсона (1811-1879).У 1874 році, коли Ісландія святкувала тисячоріччя першого поселення, рух одержало від датського короля право на власний офіційний статут і право на контроль за своїми власними фінансами.

У 1904 році Ісландія одержала автономію, а в 1918 – суверенітет, але залишаючись об'єднаної з Данією під датською короною. 17 червня 1944 року в Тингвелире була формально проголошена Республіка Ісландія і цей день зараз відзначається, як Національний День Ісландії.


 Свята

Самий широко відмічуване свято – День Незалежності (17 червня) – час барвистих парадів, музики і танців на вулицях, театральних постановок і інших веселощів. Серед інших свят найбільш відомі: Сьоманнадагуринн (Sjomannadagurіnn), відмічуваний у перший тиждень червня. Він присвячений мореплавцям і проводиться у формі змагань по плаванню, ігор "у війну" на суші і морі; Мидсуммер (Mіdsummer) (24 червня), коли в середині літа ніч здобуває магічну зцілювальну силу і може вилікувати від 19 різних хвороб;

Сумардагуринн Фиртси (Sumardagurіnn Fyrstі)) – свято у виді карнавалу. Він проходить у третій четвер квітня і позначає перший день літа. Серед місцевих фестивалів знаменитий також Пйодхатио Вестманнаейар (Pjodhatі Vestmannaeyjar), що буває в серпні. Це також час " подій, що трясуть землю": запалювання неосяжних багать, виїздів на природу, танців, співу, обжираловки і буйних пиятик. В іншому місці Ісландії також у серпні святкується Верслунарманнахелги (Verslunarmannahelgі) – це барбекю, змагання коней, виїзд на природу, возз'єднання родин і, звичайно, непомірне споживання алкоголю.


 Традиційні свята (2000 рік/2001 рік):

· 1 січня – Новий Рік;

· 20 квітня/12 квітня – Страсний Четвер. Перший день літа;

· 21 квітня/13 квітня – Жагуча П'ятниця;

· 24 квітня/16 квітня – Великдень;

· 1 травня – День Праці;

· 1 червня/24 травня – Свято Піднесення;

· 11 червня/4 червня – Парфумів День;

· 12 червня – Трійц;

· 17 червня – День Незалежності;

· 7 серпня – Банківський День;

· 24 грудня – Переддень Різдва (починається з полудня);

· 25 грудня – Різдво;

· 26 грудня – Святки;

· 31 грудня – Переддень Нового Року (починається з полудня).


 Визначної пам'ятки

Візитна картка острова – вигадливі вулканічні ландшафти з численними крихітними озерами, річками і водоспадами. "Блакитна лагуна" – унікальне геотермальне озеро, насичене природними солями, де можна викупатися в будь-який час року – температура води завжди вище +16 С. В околицях лагуни цікаві лавові поля, геотермальна електростанція з басейном, рибацьке село, мальовниче скелясте узбережжя, пташиний базар. Проїхавши на схід від Блакитної лагуни по покритому лавою півостровові Рейкьянес, і відвідавши рибальське сільце Гриндавик, варто відправитися на північний захід до селища Рейкхольт, де довге час жив Снорри Стурлусон – найбільший ісландський поет, письменник і політик, автор знаменитої історії норвезьких королів – "Кола земного". Поруч з цим поселенням знаходяться чудові водоспади Ісландії – Хрейнфоссар (Hraunfossar, тобто "лавові водоспади"), що одержали свою назву тому, що випливають з-під лавового поля і спрямовуються в ріку дивно синього кольору. Акурейри – місто, що вважається північною столицею Ісландії. Поблизу розташовується озеро Миватн і водоспад Гуллфосс – дивно красиве і мальовниче місце острова. Тут можна зробити сходження на кратер вулкана Граубок, відкіля відкривається живописний вид. Столиця Ісландії – Рейк'явік ("Димна Бухта") – оголошена однієї з культурних столиць світу 2000 року. Це маленьке і затишне місто, розташований, судячи зі сказань ісландських саг, у тім місці, де перший постійний поселенець Инголфур Арнарсон побудував своє житло в 874 році. Місто, оточений із трьох сторін морем, росте вшир на відміну від інших міст світу. У Рейк'явіку немає промислових об'єктів і паруючих труб, що робить повітря цього міста надзвичайно чистим. Сама північна столиця світу обігріває свої будинки природною водою гарячих термальних джерел. Цікаві Національна галерея Ісландії і Міський художній музей Рейк'явіка, що мають постійну цікаву експозицію, а також провідна велика кількість виставок. Серед стародавніх будинків Рейк'явіка – Будинок Парламенту (побудований у 1881 році) і старий Урядовий Будинок (середина XVІІІ століття), обоє знаходяться в Старому Центрі Рейк'явіка між гаванню й озером. Унікальний і орган у Хатльгримскиркья – центральної церкви Рейк'явіка, виконаної в стилі модерн. Перед цією церквою коштує пам'ятник вікінгам – першовідкривачам Америки. Арбэрский народний музей експонує ряд старих будинків Рейк'явіка, реконструйованих в оригінальному стилі, – церква в традиційному ісландському стилі з дахом, покритої дерном, і фермерські домішки XІ і початку XX століть. У місті Велика кількість басейнів, у тому числі і відкритих, з температурою води +27 С, нічні клуби, дискотеки, ботанічний сад, драматичні, оперні і балетні театри, кінотеатри, чарівний район уздовж берегів ріки Эллидаар, що протікає через східну частину столиці, що вважається однієї з найбагатших ісландських рік, де водиться лосось. У столиці раз у два роки проводиться традиційний фольклорний Фестиваль Мистецтв. Недалеко від гейзерних полів знаходяться і "полючи Тинга" – місце історичне для кожного ісландця, освітлене в текстах численних народних саг. Тут перші поселенці Ісландії сходилися на свого роду віче, де вирішували найважливіші питання. Дуже популярні в туристів національні парки Тингведлир, Миватн-ог-Лахсау, Скафтафедль, Йекюльсаургльюрвюр з численними термальними джерелами й озерами з гарячою мінеральною водою. Парки використовуються і як бальнеологічні курорти. Серед водоспадів Ісландії найкрасивіші – "водоспад богів" Гоудафосс і "спадаючий водоспад" Дехтифосс (вважається наймогутнішим водоспадом Європи). Внутрішні райони острова – це практично безжиттєве плоскогір'я, де можна насолодитися абсолютною тишею. Ісландія – один зі світових центрів спортивного рибальства й екстремального туризму. Тури в Ісландію користуються на західному ринку підвищеним попитом, тому бронювати їхній коштує десь за півроку до передбачуваного початку поїздки.


 Визначної пам'ятки

 Рейк'явік:

Ісландська столиця не схожа ні на одне з європейських міст. Рейк'явік (димне місто) не тільки сама північна столиця у світі, але також сама нова, утворена тільки наприкінці XІ століття. "Старе місто" знаходиться в центрі і виявляють собою зовсім "неміські" парки, покриті травою, озера, ринки і музеї. Той, хто хоч небагато цікавиться північною й ісландською культурою напевно чув про Національний Музей, у будинках якого утримується безліч релігійних і народних реліквій і побутових предметів періоду поселення. Відразу за музеєм знаходиться Інститут Арни Магнуссона, де утримуються пожовтілі книги з древніми сагами. У будинку знаходиться відома колекція робіт, що включає Ланднамабок (Landnamabok) і Сагу Ньялс (Njals Saga), повернуті в незалежну Ісландію з Данії.

Сучасний Рейк'явік розтягся до сходу від старого міста, у ньому є кілька визначних пам’яток, на які варто подивитися. Це, наприклад, Халлгримскиркья (Hallgrіmskіrkja) – значна церква, побудована так, щоб бути схожої на гору лави. Хоча слово "липкий" може і не дуже тут підходить, однак воно відповідає тому враженню, що робить дане спорудження на ваш мозок. Ще одне, настільки ж прилипливе до пам'яті, місце – "вулканічне шоу". Не впадайте в оману з приводу дизайну – цей театр пропонує виняткове зображення вулкана, у якому (або на якому) живуть ісландці. Інші визначні пам'ятки включають милий ботанічний сад, парк відпочинку, а також ряд музеїв, присвячених діяльності ведучих ісландських артистів.

Гуллфосс і Гейсир. Це саме відвідуване туристами місце в Ісландії, район, відомий своїми природними феноменами й історичними місцями. Гуллфосс – самий фотогенічний двострунний водоспад. Коли світить сонце (що не так часто буває), Ви можете побачити веселку крізь хмари водяних крапель. Недалеко знаходиться Хаукадалур (Haukadalur), одне із самих південних в Ісландії місць, які варто відвідати. На захід Гуллфосса знаходиться Гейсир, область, що зібрала кращі зразки гарячих джерел, що б'ють з-під землі. Струменя цих джерел вириваються з землі на 20-метрову висоту кожні три хвилини, однак фотографи повинні ворушитися, тому що представлення триває усього пари секунд. Миватн, що знаходиться на північному сході Ісландії розглядається як одне з природних чудес світла. Хоча більшість визначних пам'яток носить вулканічне походження або геометрично-топографічний характер, центральне місце займає чудесне блакитне озеро, що буяє бурхливим життям пернатих. Тут туристи можуть зупинитися і розслабитися, провести недільку на природі або зробити екскурсію в національний парк Йокулсаргльюфур (Jokulsargljufur), крижані печери Кверкфьолл (Kverkfjoll), Аскья (Askja) кальдера, або в кратер Хверфелл (Hverfell).


 РЕЙК'ЯВІК

Населення – 104 тис. жителів.

Виник на місці висадження перших норвезьких поселенців у 874 р. Права міста одержав у 1786 р. Столиця Республіки Ісландія з 1944 м У місті зосереджено 2/3 промислового виробництва країни

Навчальні і наукові заклади: університет, інститут метеорології, вулканологічний інститут.

Визначної пам'ятки: пам'ятник національному героєві Ісландії Йоуну Сигурдссону. Собор кінця XVІІІ в Музеї: Національний музей, Ісландська національна галерея, Музей творчості Э. Йоунссона.

У Рейк'явіку відкритий Музей Пениса. Учені відкрили перший світі Музей Пениса (офіційна назва – Інститут Фаллологии) у Рейк'явіку. Це музей не для тих у кого слабкі нерви. Філологія, по визначенню організаторів музею – древнє мистецтво, дотепер ігнороване офіційними науками. Експозиція музею Фаллологии містить більш 100 пенисов і частин пенисов, що належали всім можливим ссавцем Ісландії, і буде цікава як широкій публіці, так і вченим. Порядз китами, тюленями, ведмедями, козлами, тут можна знайти більш рідкі екземпляри, такі як водний єдиноріг (Equus Fabulosus Aquatіcus), ісландський ельф (Homo Sapіens Obscurus) і таємничий "різдвяний хлопчик" (Homo Natalіcus Іslandіcus), далекий родич Санта Клауса. Також у колекцію музею надходять деякі зразки полових органів людини, повідомляє соб. кор. У музеї, поряд з виставкою пенисов, є і виставка філологічного мистецтва, а також виставка "практичних інструментів" відповідно до теми музею.


 Кухня:

В Ісландії представлені всі кухні світу – східна, італійськ, французька й інші. Конкуренція в ресторанному бізнесі надзвичайно висока, тому, Ісландія володіє одним з найвищих рейтингів ресторанної кухні й обслуговування. Національна кухня: відвідаєте ресторани, що спеціалізуються на рибних блюдах або блюдах з ісландської баранини. Також не забудьте спробувати традиційну ісландську юшку (Іcelandіc broth) і свіжі ісландські морепродукти.

<< Назад